2016-rok pieszego

"WIDOCZNY=BEZPIECZNY" - apelujemy do rowerzystów i pieszych!

Data publikacji 20.09.2016

Nadchodząca jesień sprawia, że dni stają się coraz krótsze, a warunki drogowe coraz gorsze. Zarówno piesi, jak i rowerzyści poruszając się na drodze podczas słabej widoczności i najczęściej w ciemnych ubraniach, stają się dla kierującego praktycznie niewidoczni. Apelujemy do rowerzystów i pieszych o używanie elementów odblaskowych!!!

Wczoraj na terenie powiatu kłobuckiego doszło do dwóch potrąceń rowerzystów. Pierwsze zdarzenie miało miejsce kilka minut po 20.00 na trasie pomiędzy Miedźnem a Łobodnem gdzie 25-letni kierujący daewoo podczas wykonywania manewru wyprzedzania potrącił 20-letniego rowerzystę. Na szczęście kierujący jednośladem nie odniósł poważnych obrażeń ciała. Mężczyźni byli trzeźwi. Do kolejnego zdarzenia doszło kilka minut przed godziną 22.00 na drodze pomiędzy Zamłyniem a Brzezinkami w Gminie Wręczyca Wielka. 20-letnia rowerzystka, jadąca w kierunku miejscowości Kuleje, została potrącona lusterkiem przez wyprzedzający ją samochód. Na skutek zdarzenia kobieta doznała urazu nogi i trafiła do częstochowskiego szpitala.

Apelujemy do rowerzystów i pieszych!

Praw fizyki oszukać się nie da. Nie ma takiego pojazdu, który rozpędzony zatrzyma się w miejscu. Na drogę hamowania składają się trzy główne elementy: postrzeganie, reakcja, hamowanie. I to właśnie te trzy elementy mają największy wpływ na możliwość przeżycia pieszego w konfrontacji z samochodem. Nasze szanse jako pieszych czy rowerzystów niewyobrażalnie wzrastają wtedy, kiedy jesteśmy dobrze widoczni i posiadamy odblaski w myśl zasady „WIDOCZNY – BEZPIECZNY”.