Wiadomości

Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla we Wręczycy Wielkiej

Data publikacji 27.02.2018

Najprawdopodobniej w wyniku zatrucia tlenkiem węglem zmarła w 82-letnia kobieta. Okoliczności tego tragicznego zdarzenia, do którego doszło w piątek w jednym z domów jednorodzinnych we Wręczycy Wielkiej wyjaśniają teraz kryminalni z tamtejszego komisariatu. Po raz kolejny apelujemy, aby w tym sezonie zimowym właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed „cichym zabójcą”.

W piątek kilkanaście minut po godzinie 17.00 dyżurny kłobuckiej komendy został powiadomiony przez dyspozytora WCPR, że w jednym z domów jednorodzinnych we Wręczycy Wielkiej najprawdopodobniej miało miejsce śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla. Na miejscu okazało się, że martwa 82-latka została odnaleziona w piwnicy, przy piecu centralnego ogrzewania. Strażacy biorący udział w akcji ratowniczej, stwierdzili silne stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu gdzie odnaleziono ciało kobiety. Wszystkie okoliczności i przyczyny tego nieszczęśliwego wypadku wyjaśniają teraz kryminalni z wręczyckiego komisariatu. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Częstochowie.

Po raz kolejny apelujemy o zadbanie o stan techniczny wszystkich urządzeń wykorzystywanych do ogrzewania mieszkań, a także sprawdzenie przewodów wentylacyjnych, co z całą pewnością przełoży się na bezpieczeństwo wszystkich domowników.

Oto kilka rad na to, by właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą:

Po pierwsze w domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujnik tlenku węgla. Podstawową funkcją takiego czujnika jest wykrywanie czadu i alarmowanie lokatorów w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi on poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach i pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Pamiętajmy, że tego typu czujniki powinny znaleźć się w pomieszczeniach, w których palimy kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru. Podstawowym błędem jest instalowanie czujek przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych czy w miejscach zbytnio zawilgoconych. Niewłaściwie dobrane ustawienie czujki może negatywnie wpłynąć na jej pracę i skuteczność. W przypadku, w którym nie mamy możliwości zainstalowania czujnika tlenku węgla pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Róbmy to szczególnie przed snem, kiedy mamy przed sobą perspektywę przebywania kilku godzin w zamkniętym pomieszczeniu razem z urządzeniami grzewczymi.

Zobacz film - Czad cichy zabójca (KG PSP)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 4.66 MB)

 

Powrót na górę strony