Wiadomości

Tragiczne wypadek w Napoleonie. Nie żyje 40-letni pieszy.

Data publikacji 04.11.2019

Kłobuccy kryminalni wyjaśniają szczegóły tragicznego wypadku, do którego doszło w miniony czwartek około godziny 19.25 na drodze pomiędzy Lipiem a Parzymiechami. Ze wstępnych ustaleń policjantów z drogówki wynika, że na prostym odcinku nieoświetlonej drogi, 27-letni kierujący dacią potrącił 40-letniego pieszego, który wszedł na jezdnię z pobocza drogi wprost pod koła samochodu. Niestety mężczyzna zmarł na miejscu.

Do zdarzenia doszło w miniony czwartek 31 października, około godziny 19.25 na drodze pomiędzy Lipiem a Parzymiechami w miejscowości Napoleon.

Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że na prostym odcinku nieoświetlonej drogi, w terenie niezabudowanym, jadący w kierunku Parzymiech, kierujący dacią potrącił 40-letniego mężczyznę, który nieoczekiwanie wszedł na jezdnię z pobocza drogi. Niestety pieszy zmarł na miejscu.

Samochodem kierował 27-letni mieszkaniec powiatu wieluńskiego, w chwili zdarzenia był trzeźwy.

Stan trzeźwości pieszego będzie ustalony podczas sekcji zwłok.

Tragiczne zdarzenie poprzedzone było zgłoszeniem przypadkowych świadków, kobiety i mężczyzny, jadących w kierunku Parzymiech, którzy na drodze zauważyli pieszego ubranego na ciemno, bez elementów odblaskowych. Mężczyzna szedł w tym samym kierunku, środkiem ich pasa jezdni.

Opisywane zdarzenie miało miejsce kilkanaście minut po godzinie 19.00 i już wtedy przypadkowy świadek - kierowca, w ostatniej chwili zdążył zatrzymać swój pojazd przed pieszym.

Po odebraniu zgłoszenia dotyczącego nieoświetlonego mężczyzny stwarzającego zagrożenie na drodze dyżurny, od razu na miejsce skierował patroli policjantów z Krzepic. Jednocześnie świadkowie oświadczyli, że do czasu przyjazdu mundurowych pozostaną na miejscu. Pieszy nie reagował na próby nawiązania rozmowy, nie chciał zejść z jezdni, natomiast po przejściu kilkudziesięciu metrów zszedł z drogi do lasu. Zgłaszający zaczęli szukać mężczyzny, oświetlali miejsce gdzie go widzieli. W tym samym czasie od strony Lipia zbliżał się już samochód, który brał udział w zdarzeniu.

Niestety, pomimo bardzo dobrej reakcji przypadkowych świadków, nieoświetlony pieszy, w innym miejscu drogi, wszedł z pobocza wprost pod nadjeżdżający pojazd.

Podczas obsługi zdarzenia oględziny wykonywali policjanci z kłobuckiej drogówki wspólnie z technikiem kryminalistyki. Na miejscu zabezpieczono również samochód biorący udział w wypadku, w celu przeprowadzenia badań przez biegłego z zakresu stanu technicznego pojazdów. Ponadto wypadek będzie przedmiotem badań biegłego z zakresu rekonstrukcji przebiegu zdarzeń drogowych, którego opinia zostanie wykorzystana w toczącym się postępowaniu.

Szczegółowe okoliczności tego wypadku sprawdzają śledczy z Kłobucka pod nadzorem częstochowskiego prokuratora.

Wszystkie osoby będące świadkami tego wypadku lub posiadające wiedzę na temat zdarzenia proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Kłobucku pod nr telefonu (34) 3109200, 997, 112 lub z najbliższą jednostką policji.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek, zgodnie z którym pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.

Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierujących. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe mogą uratować życie pieszym.

źródło: KPP w Kłobucku oraz BRD KGP