Wiadomości

Czy jestem odpowiedzialnym kierowcą?

Data publikacji 02.06.2020

Wsiadając za kierownicę jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za innych uczestników ruchu drogowego. To, jakie podejmiemy decyzje jako kierowcy, wpływa zarówno na nasze zdrowie i życie, jak i zdrowie i życie innych użytkowników dróg. Nietrzeźwi kierowcy często stanowią śmiertelnie zagrożenie na drogach.

Zaburzenia równowagi, osłabienie refleksu, zbyt wysoka ocena własnych możliwości, upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, czy zaburzenia widzenia to tylko niewielka część objawów, które pojawiają się po spożyciu alkoholu. Decydując się na kierowanie samochodem po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu stwarzamy ogromne zagrożenie w ruchu drogowym.

Kłobuccy policjanci, zwłaszcza funkcjonariusze ruchu drogowego, od wielu lat skupiają się na wzmożonych działaniach kontrolnych ukierunkowanych na wyrywkowe sprawdzanie stanu trzeźwości. Działanie te przynoszą efekty, ponieważ od 1 stycznia do 31 maja br. mundurowi zatrzymywali na kłobuckich drogach 54 kierujących w stanie nietrzeźwości i 46 kierujących w stanie po użyciu alkoholu oraz 10 "rowerzystów" - 9 nietrzeźwych i 1 w stanie po użyciu alkoholu. Dla porównania od 1 stycznia do 31 maja 2019 roku zatrzymano 77 kierujących w stanie nietrzeźwości i 90 kierujących w stanie po użyciu alkoholu oraz 38 "rowerzystów" - 24 nietrzeźwych i 14 w stanie po użyciu alkoholu. Pomimo, iż liczby te znacząco zmalały, prawie dwukrotnie, to wciąż nawet jeden kierowca pod wpływem alkoholu "za kółkiem", to o jeden za dużo.

Stróże prawa angażują się w wiele działań podczas, których podkreślają, że wsiadając za kierownicę jesteśmy odpowiedzialni za siebie, ale również bierzemy odpowiedzialność za innych uczestników ruchu drogowego. To jakie podejmiemy decyzje, wpływa na nasze zdrowie i życie, ale także zdrowie i życie innych użytkowników dróg.

Ponadto mundurowi, każdorazowo podczas spotkań z przyszłymi, młodymi kierowcami w ramach kampanii "Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenia", uświadamiają przyszłych zmotoryzowanych użytkowników dróg, jak duża będzie na nich spoczywać odpowiedzialność, gdy już wyjadą na drogę.

Kłobuccy policjanci zapowiadają dalsze intensywne działania, których priorytetem nadal będzie ujawnianie i „eliminowanie” z ruchu nietrzeźwych kierujących. Czasami wypicie niewielkiej ilości alkoholu połączone z jazdą samochodem skutkuje dramatem, który niszczy życie nie tylko kierowcy, ale przede wszystkim innym użytkownikom dróg.

Bezpieczeństwo na drodze to podstawa! - nietrzeźwy kierowca nie jest w stanie właściwie decydować o swoich reakcjach podczas jazdy samochodem.

Należy pamiętać, że ze stanem nietrzeźwości mamy do czynienia w przypadku gdy w organizmie kierującego zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek, w którym są zabici lub ranni, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Oprócz powyższego, sąd orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych.

To nie oznacza jednak, że można prowadzić pojazd mechaniczny z niższym stężeniem. Pamiętajmy, że gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi albo prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 promila do 0,5 promila alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 już powyżej 0,10 mg do 0,25 mg, mamy do czynienia ze stanem prowadzenia pojazdu po użyciu alkoholu. Taki czyn też jest prawnie zakazany i stanowi wykroczenie.

Powrót na górę strony