Wiadomości

Pies - przyjaciel człowieka

Data publikacji 29.04.2009

Zwracamy się do wszystkich właścicieli psów zamieszkujących powiat kłobucki, o zwracanie szczególnej uwagi na swoich czworonożnych ulubieńców.

Zwracamy się do wszystkich właścicieli psów zamieszkujących powiat kłobucki, o zwracanie szczególnej uwagi na swoich czworonożnych ulubieńców.

 

Szanowni Państwo!

Coraz częściej słyszymy o atakach zwierząt na ludzi, które nierzadko kończą się tragicznie. Najbardziej narażone i bezbronne są dzieci - nieświadome zagrożenia, z ufnością traktujące napotkane psy.
W naszej pracy zdarzenia takie są na porządku dziennym i dokładnie wiemy, do jakich tragedii może przyczynić się pies pozostawiony bez opieki i nadzoru właściciela.
Ustawa o ochronie zwierząt nakłada na właścicieli psów obowiązek kontroli swojego pupila. Wychodząc z psem na spacer, należy założyć mu smycz, obrożę i kaganiec. Należy również posiadać aktualne świadectwo szczepienia przeciw wściekliźnie. Każdy pies, niezależnie od rasy i swoich rozmiarów, nie posiadający odpowiedniego zabezpieczenia i oznakowania, może być potraktowany jako zwierzę porzucone lub bezdomne, a jego ewentualny właściciel musi liczyć się z przykrymi konsekwencjami.
Aby uniknąć konfliktowych sytuacji, w trosce o spokój i zdrowie nie tylko zwierząt, ale
i ich właścicieli, innych mieszkańców, a szczególnie dzieci, przypominamy Państwu
o tym wszystkim, gdyż zbliża się właśnie okres wzmożonej aktywności Waszych ulubieńców i teraz należy poświęcić im szczególną uwagę.

Wzrastający poziom zagrożenia związany z wolnym trzymaniem psów, jak również powiększająca się ilość psów bezpańskich, zmusza nas wszystkich do podjęcia działań mających na celu przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom.

PAMIĘTAJMY O PODSTAWOWYCH ZASADACH:

1.nie wypuszczajmy psa z domu bez opieki,

2. w trakcie spaceru trzymajmy psa na smyczy, a zwłaszcza te zwierzęta, które ze względu na swój wygląd i temperament, mogą być szczególnie niebezpieczne – mamy obowiązek przestrzegania maksymalnych środków ostrożności, tj. trzymania psa na smyczy i w kagańcu

3.nie zwalniajmy psa ze smyczy w miejscach publicznych,

4. nie pozwólmy aby zwierzęta przebywały w miejscach zabaw dla dzieci,

5.pilnujmy, aby nasze zwierzę nie zanieczyszczało placów, chodników, trawników i piaskownic

6.jeżeli jesteśmy właścicielami psa rasy uznanej za agresywną, podejmijmy działania zmierzające do uzyskania odpowiedniego zezwolenia (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie ras psów uznawanych za agresywnych. Dz.U. z 2003 r Nr 77, poz. 687),

7.pamiętajmy o obowiązku szczepienia swoich psów przeciw wściekliźnie (jeden raz w roku), art. 56. 1. Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt „Psy powyżej 3 miesiąca życia na obszarze całego kraju oraz lisy wolno żyjące na obszarach określonych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie.”. Art. 141 „Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia”.

8.utrzymując psa na własnej posesji, zadbajmy o to, by nie mógł wydostać się z niej podczas waszej nieobecności.

Nieprzestrzeganie w/w zasad skutkuje karą grzywny lub sporządzeniem wniosku o ukaranie do Sądu Grodzkiego. art. 85 ust.1 pkt 8 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt).
Art. 77 Kodeksu wykroczeń „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagan.
Art. 91 Kodeksu wykroczeń „Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany”

Podstawowe obowiązki właścicieli psów zostały określone w UCHWALE NR 371/XXXIV/2006
RADY MIEJSKIEJ W KŁOBUCKU z dnia 14 lutego 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kłobuck.

Powrót na górę strony