Wiadomości

Spotkanie z mediatorem w kłobuckiej komendzie

Data publikacji 14.10.2015

W ramach Tygodnia Mediacji w Komendzie Powiatowej Policji w Kłobucku mediator sądowy Jolanta Chlebowska udzielała bezpłatnych porad osobom zainteresowanym ideą rozwiązywania sporu poprzez mediację. Również policjanci wysłuchali wielu cennych wskazówek mediatora, które będą mogli przekazać osobom potrzebującym pomocy w rozwiązaniu problemu lub konfliktu sąsiedzkiego, rodzinnego, karnego czy gospodarczego.

Wczoraj w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku mediator sądowy działający w okręgu Sądu Okręgowego w Częstochowie Jolanta Chlebowska udzielała bezpłatnych porad. W większości dotyczyły one spraw cywilnych, majątkowych i rodzinnych. Pani mediator spotkała się także z kłobuckimi policjantami, aby przybliżyć im rolę mediatora w różnego rodzaju sprawach, z którymi mogą mieć do czynienia podczas codziennej służby.

W większości krajów na świecie mediacja jest uznaną i powszechną metodą rozwiązywania sporów między ludźmi. W USA tylko 5% spraw zgłoszonych do sądu trafia na wokandę, reszta rozwiązywana jest polubownie. Porozumienie osiągnięte poprzez rozwiązanie konfliktu, a nie rozstrzygnięcie - zgodnie z wolą np. arbitra czy sędziego, jest akceptowane i uznawane przez strony. Trudno nie zgodzić się i nie respektować decyzji, w której podejmowaniu brało się czynny udział, o wiele łatwiej nie uznać i odwołać się od decyzji sędziego.

Mediacja, która jest prowadzona poza sądem, daje możliwość rozmowy o problemach i konfliktach w neutralnej, a nawet przyjaznej atmosferze, sprzyjającej swobodnym wypowiedziom stron oraz rozładowaniu emocji. Mediacja bowiem, jak to określa ekspert Rady Europy ds. mediacji i sprawiedliwości naprawczej Martin Wright, to proces ludzki, nie sądowy, który unowocześnia proces karny i budzi szacunek dla sprawiedliwości.

Mediacja jest pomocna we wszelkich problemach i sporach między ludźmi. Prowadzona jest zarówno w sprawach sądowych, jak i prywatnych – zgłoszona przez strony, które nie radzą sobie już z problemami i konfliktami. Między innymi w sporach rodzinnych, pracowniczych, rówieśniczych, sąsiedzkich, gospodarczych, szkolnych, oświatowych.

Mediacja sądowa jest prowadzona sprawach karnych i z nieletnimi sprawcami czynów karalnych. Instytucja mediacji ofiara – sprawca, jako forma sprawiedliwości naprawczej, powstała z potrzeby zadośćuczynienia pokrzywdzonemu za wyrządzoną szkodę i doznaną krzywdę. Złamanie prawa wyrównuje się poprzez naprawienie szkody, a pokrzywdzony w aktywny sposób uczestniczy w podjęciu decyzji – ważne są jego problemy i potrzeby. W trakcie mediacji zwraca się szczególną uwagę na zrozumienie przez sprawcę krzywdy jaką wyrządził osobie pokrzywdzonej oraz na wzięcie przez sprawcę odpowiedzialności za naprawienie szkody i zadośćuczynienie

Źródło informacji: strona internetowa Polskiego Centrum Mediacji.

Powrót na górę strony