Wiadomości

Nie dajmy się okraść przed Świętami!

Data publikacji 14.04.2017

Każdego roku przed świętami odnotowujemy dużą liczbę włamań i kradzieży kieszonkowych. Okres gorączki przygotowań przedświątecznych sprzyja bowiem rabusiom... często z nieświadomą „pomocą” samych okradzionych. Aby święta rzeczywiście przebiegły w szczęśliwej atmosferze, należy pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach bezpieczeństwa.

Okres zbliżających się świąt corocznie sprawia nawał „zajęć” złodziejom. Ogarniająca większość osób gorączka świątecznych przygotowań powoduje, że sami często nieświadomie ułatwiamy „pracę” przestępcom. Pamiętajmy, że w zatłoczonych miejscach takich jak galeria handlowa czy targowisko miejskie możemy być obserwowani przez złodzieja. W większości przypadków działają oni w kilkuosobowych grupach w skład których wchodzą zarówno kobiety jak i mężczyźni.

Przypominają, że w celu uniknięcia utraty pieniędzy lub dokumentów bezwzględnie należy przestrzegać kilku prostych zasad, m. in.:

  • gotówkę trzymać co najmniej w dwóch miejscach
  • nie przewieszać torebki z pieniędzmi i dokumentami na plecach
  • nie demonstrować zawartości portfela w obecności innych osób
  • zwracać uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu, szczególnie w zatłoczonych miejscach
  • klucze do mieszkania nosić w innym miejscu niż dokumenty z adresem zamieszkania

Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie:

1. Wyjeżdżając w podróż należy odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie. Miejsce, gdzie zgromadzony jest cały dorobek naszego życia jest łakomym kąskiem dla przestępców chcących je splądrować.

2. Nie opowiadaj wszystkim wkoło, że planujesz dłuższy wyjazd na święta czy ferie zimowe. Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiaj wiadomości typu „wyjechaliśmy z miasta, wracamy za kilka dni”. W miarę możliwości przekaż klucze komuś bliskiemu, zaufanemu sąsiadowi lub przyjacielowi, aby ten doglądał domu czy mieszkania oraz poproś go, by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi, wieczorem zaś zapalił światło i otworzył okno. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką oraz w tzw. „dobrych schowkach”!

3. Nie chwal się nowym wyposażeniem domu, ilością przechowywanej gotówki. Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie.

4. Przed wyjazdem zamknij zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii.

5. Nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek.

6. Warto także skorzystać z innych metod zabezpieczenia mieszkania:
- wyposaż drzwi w odpowiednie zamki patentowe
- zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer
- zadbaj o to, aby przed drzwiami wejściowymi zawsze działało oświetlenie ponieważ włamywacze unikają miejsc oświetlonych


Najbardziej narażone na włamania poprzez drzwi balkonowe są mieszkania umieszczone na parterze. Warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dodatkowych zabezpieczeń – rolet antywłamaniowych, krat, dobrych klamek czy zasuwek.
Wychodząc z domu zamknij wszystkie okna i drzwi, także piwniczne i inne, przez które można dostać się do mieszkania.


Wszelkie informacje mogące doprowadzić do ujęcia sprawców i przywrócenia spokoju mieszkańców powiatu można kierować (nawet anonimowo) pod numery telefonów 997 lub 112.

Najlepszą ochroną przed złodziejem jest nasza czujność i rozwaga, a także wzajemna pomoc sąsiedzka!  "Nie reagujesz? - akceptujesz."

Powrót na górę strony