Uwaga ślisko - apelujemy ostrożną jazdę !!! - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Kłobucku

Wiadomości

Uwaga ślisko - apelujemy ostrożną jazdę !!!

Data publikacji 17.01.2018

Opady śniegu oraz niska temperatura spowodowały, że na drogach pojawił się lód, śnieg i pośniegowe błoto. Wobec tak trudnych warunków drogowych apelujemy o ostrożną jazdę. Kierowców, szczególnie tych z niewielkim doświadczeniem, prosimy o wzięcie pod uwagę trudnych warunków drogowych, gdyż lepiej zdjąć nogę z gazu, niż zakończyć jazdę w rowie! Zwracamy się również do pieszych, aby pamiętali o noszeniu elementów odblaskowych.

Po raz kolejny przypominamy, że jazda w trudnych warunkach atmosferycznych wymaga przede wszystkim delikatnego posługiwania się przyrządami sterującymi – kierownicą, sprzęgłem, pedałami hamulca i gazu – oraz większej tolerancji na błędy innych kierowców i nagłe zdarzenia. Jeśli w chwili rozpoczęcia jazdy pada deszcz lub śnieg, buty będą wilgotne i mogą łatwo ześliznąć się z pedałów. Przed uruchomieniem silnika wytrzyj buty o wycieraczkę lub wykładzinę samochodu. Wszyscy kierowcy powinni regularnie kontrolować sprawność przednich i tylnych świateł, świateł stopu oraz kierunkowskazów. Pamiętaj, że droga hamowania podczas opadów deszczu czy śniegu jest dłuższa, należy więc zachować bezpieczną odległość między twoim samochodem i samochodem jadącym z przodu.

foto: Kolizja drogowa - Starokrzepice ul. Oleska, dn. 16.01.2018r. g. 16.35

Pamiętajmy, że należy dbać również o właściwy poziom bieżnika, ciśnienie opon oraz ich wymianę na zimowe. Na oblodzonej nawierzchni należy jeździć wolniej. Warto też trzymać się śladów pozostawionych przez samochody jadące przed Tobą. Jeśli widzisz, że droga jest oblodzona, unikaj nagłego hamowania i skręcania, gdyż może to spowodować poślizg. Zdejmij nogę z pedału gazu, aby wytracić prędkość i odzyskać pełne panowanie nad kierownicą. Jeżeli hamowanie jest konieczne, rób to delikatnie, pompując pedał hamulca. Jeżeli twój samochód jest wyposażony w ABS, możesz hamować normalnie, jednak nie gwałtownie.

Przed wyruszeniem w trasę należy się upewnić, czy zbiornik na płyn do spryskiwaczy nie jest pusty. Jeżeli parkujemy na dworze, należy zgarnąć z samochodu śnieg i usunąć lód z szyb. Silny deszcz, a także opady śniegu mogą przeciążyć wycieraczki. Gdy widoczność jest ograniczona w stopniu uniemożliwiającym dostrzeżenie poboczy lub pojazdów z bezpiecznej odległości, zjedź na chwilę z drogi. Najlepiej zatrzymać się na parkingu lub innym miejscu pod ochroną. Jeśli jedynym wyjściem jest pobocze, wjedź na nie jak najdalej i poczekaj, aż ulewa lub śnieżyca przejdzie. Zostaw włączone światła, a także włącz światła awaryjne, aby ostrzec innych kierowców.