„Dzień Odblasków” z kłobucką policją - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Kłobucku

Wiadomości

„Dzień Odblasków” z kłobucką policją

Data publikacji 03.10.2018

W miniony poniedziałek kłobuccy policjanci włączyli się w kampanię informacyjno-edukacyjnejną „Świeć Przykładem”. Mundurowi z kłobuckiej drogówki rozdawali elementy odblaskowe i apelując do pieszych, aby o nich nie zapominali, zwłaszcza po zmroku, zarówno w terenie zabudowanym jak i poza nim. W ramach obchodów "Dnia Odblasków" profilaktyk społeczny odwiedził dzieci Przedszkolach w Węglowicach i w Kulejach gdzie przypomniał jak ważne jest noszenie przez nich elementów odblaskowych.

Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest ono organizowane każdego roku. W Polsce po raz pierwszy „dzień odblasków” został przeprowadzony w 2016 roku w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku. Inicjatorem działania była Komenda Główna Policji.

Policjanci z kłobuckiej drogówki również włączyli się w te działania i patrolując drogi naszego powiatu rozdawali napotkanym pieszym i rowerzystom odblaskowe opaski. To właśnie ta grupa uczestników ruchu drogowego powinna szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo. Pieszy czy rowerzysta potrącony przez samochód ma niewielkie szanse przeżycia.

  • policjanci rozdają odblaski
  • policjanci rozdają odblaski
  • policjanci rozdają odblaski

Wcześnie, w ramach obchodów „Dnia Odblasków” profilaktyk społeczny sierż.sztab. Tomasz Solnica odwiedził przedszkole w Węglowicach oraz Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kulejach, gdzie uczył dzieci czego nie wolno robić na drodze, jak prawidłowo należy przechodzić przez przejście dla pieszych i którą stroną drogi iść, gdy nie ma chodnika. W trakcie spotkania dowiedzieli się, jak ważne jest noszenie przez nich elementów odblaskowych.

  • profilaktyk społeczny z dziećmi
  • profilaktyk społeczny z dziećmi
  • profilaktyk społeczny z dziećmi
  • profilaktyk społeczny z dziećmi
  • profilaktyk społeczny z dziećmi
  • profilaktyk społeczny z dziećmi

Apelujemy do rowerzystów i pieszych!

Praw fizyki oszukać się nie da. Nie ma takiego pojazdu, który rozpędzony zatrzyma się w miejscu. Na drogę hamowania składają się trzy główne elementy: postrzeganie, reakcja, hamowanie. I to właśnie te trzy elementy mają największy wpływ na możliwość przeżycia pieszego w konfrontacji z samochodem. Nasze szanse jako pieszych czy rowerzystów niewyobrażalnie wzrastają wtedy, kiedy jesteśmy dobrze widoczni i posiadamy odblaski w myśl zasady „WIDOCZNY – BEZPIECZNY”.