Wiadomości

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa- podsumowanie roku 2020

Data publikacji 27.01.2021

W ubiegłym roku mieszkańcy powiatu kłobuckiego nanieśli aż 804 zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to dowód na to, iż narzędzie komunikacji staje się coraz bardziej popularne. Każdy mieszkaniec ma decydujący wpływ na poczucie bezpieczeństwa.

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie wszystkich społeczności. Dlatego tak ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na jasne zidentyfikowanie i przedstawienie społeczeństwu skali oraz rodzaju zagrożeń, jak również wskazanie instytucji odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Narzędziem uwzględniającym oczekiwania społeczne powinny stać się mapy zagrożeń bezpieczeństwa.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest coraz bardziej popularnym sposobem komunikowania się z Policją. To intuicyjne narzędzie jest łatwe w obsłudze i skuteczne w przekazywaniu informacji o miejscach występowania zagrożeń lub łamania prawa. Dzięki temu możemy mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w naszej okolicy.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę, co zapewnia każdemu z mieszkańców możliwość korzystania z niej w sposób łatwy i anonimowy. Każde zgłoszone zagrożenie jest weryfikowane przez Policję oraz rzetelnie sprawdzane. Jeśli informacja o jego występowaniu zostaje potwierdzona, prowadzone są odpowiednie działania mające na celu eliminację zagrożenia.

W ubiegłym roku na terenie powiatu kłobuckiego najczęściej zgłaszane problemy to:

  • przekraczanie dozwolonej prędkości – 407 zgłoszeń (potwierdzonych 304 przypadki);
  • nieprawidłowe parkowanie- 77 zgłoszeń (potwierdzonych 26 przypadków);
  • spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym – 79 zgłoszeń (potwierdzono 22 przypadki);
  • zła organizacja ruchu drogowego- 17 zgłoszeń (potwierdzonych 3);
  • niewłaściwa infrastruktura drogowa – 44 zgłoszenia (potwierdzonych 18);
  • dzikie wysypiska śmierci – 18 zgłoszeń (potwierdzonych 10);
  • inne 162 zgłoszenia (potwierdzonych 21).

Podsumowując, w 2020 roku mieszkańcy powiatu kłobuckiego nanieśli na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa 804 zgłoszenia, z których potwierdzonych zostało 404.

Przypominamy, że na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa można także umieścić informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy mogą stać się ofiarami niskich temperatur. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie "bezdomność".

Należy pamiętać, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje dotychczasowych form zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Powrót na górę strony